woensdag 10 november 2010

Life in Yemen Expenses and costs

I would like to present to you a list of costs for certain products or services that you might need in order to take care of your housing and livelihood.


• Apartment : a small apartment cost between 20.000 to 35.000 or more a month.
• Electricity : 0-200= 6 Rial; 200-350= 9 Rial; 350-700= 12 Rial; 700- ↑= 16 Rial.
• Water : 1200 Rial for 1000 Liters. The average price is about 4000 Rial p/month.
• Rice : 270 Rial p/ kg.
• Flour : 120 Rial p/ kg.
• Sugar : 250 Rial p/ kg.
• Chicken : 1000 Rial for 1 chicken, 1, 5 kg.
• Meat : 1400 Rial for calf p/ kg; 1700 for lamb p/ kg.
• Eggs : 20 Rial p/ egg; 100 Rial p/ 5 eggs; 500 Rial p/ 30 eggs.
• Milk : 120 Rial p/ half a liter.
• Yoghurt : 120 Rial p/ half a kg.
• Bananas : 100- 150 Rial p/ kg.
• Apples : Yemeni apples 150- 200 p/ kg; American apples 400 p/ kg.
• Bread : 15 Rial per bread.
• Drink water : 40 Rial p/ 5 Liters.
• Cheese : Depends on the brand, you can fine for 10 Rial, 15 Rial and 20 Rial p/ piece.

Geen opmerkingen:

Een reactie plaatsen